Cuba libre – Rum z colą. Oryginalny przepis. [2022]

Cuba libre

Drink Cuba Libre celebrował koniec wojny i opresji na Kubie. Charakteryzowała go lekkość, łatwość w przygotowaniu oraz fakt że był bardzo smaczny, zatem jak to się stało, że rum, cola i limonka stały się tak popularne na świecie? Cuba Libre prawdopodobnie została wymyślona w 1902 roku na Kubie w jej stolicy, Hawanie. W tym czasie Kuba odzyskała niepodległość od Hiszpanii, wokół szaleli żołnierze, którzy śpiewali i tańczyli. Panowała tam wielka radość, natomiast ludzie wykrzykiwali hasła “wolna Kuba”. Historia opowiada o Kapitanie Russell’u, który zamówił w barze rum, cole oraz limonkę, dlatego trunek który spożywał nazwał na cześć Kubańskiej wolności.

W roku 1965 historia uzyskała potwierdzenie przez człowieka, który pracował dla Kapitana Russella. Był nim Fausto Rodriguez. Twierdził, że na początku XX wieku zołnierze rzeczywiście zamawiali drinka w formie rumu, coli i limonki, natomiast wersja wydarzeń o której opowiadał Russell jest prawdziwa. Jako, że Cuba Libre jest zwyczajną mieszanką coli i rumu, dodatkowo znacznie ułatwiło to ukrywanie alkoholu w szklance z colą. Było to szczególnie wykorzystywane w okresie prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Trwało to od 1919 do 1933 roku, w tym czasie popularność trunku była coraz większa. Istotny był również fakt, że jednym z uczestników wojny był Emilito Bacardi, syn producenta kubańskiego rumu “Bacardi”, w konsekwencji miało to wpływ na rozwój popularności.

Cuba Libre czyli wolna Kuba

Wolna Kuba jest obecnie bardzo popularnym drinkiem, spożywanym na całym świecie. Drink znajduję się na oficjalnej liście International Bartenders Association, zatem jaki jest jego sekret? Ważnym składnikiem tego drinka jest jakość rumu, a oryginalnym rumem było Bacardi Carta de Oro. Mówi się, że Kubański rum jest najważniejszym czynnikiem oryginalności smaku, i bez wątpienia to dzięki niemu uzyskamy autentyczność i prawdziwość.

Składniki potrzebne do przygotowania Cuba Libre

  • 50 ml rumu
  • 120 ml Coca Coli
  • 10ml soku z cytryny bądź limonki
  • ćwiartka limonki
  • kostki lodu

Cuba libre jest to jeden z najprostszych drinków. Do jego wykonania nie potrzebujemy wielu składników, a raczej te które mamy w domu.

  1. Wrzucamy kostki lodu do szkła
  2. Wlewamy w kolejności: biały rum, cole oraz sok z limonki
  3. Dekorujemy ćwiartką limonki

One comment on “Cuba libre – Rum z colą. Oryginalny przepis. [2022]

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *