Drink Mojito na każdą porę dnia, przepisy i historia

drink mojito

Mojito i jego historia.

Drink mojito, jego historia tak jak i Blue Lagoon oraz wielu innych drinków nie jest do końca znana, została gdzieś zagubiona. Tak naprawdę możemy tylko spekulować czy jest to prawdziwa historia czy też nie. Legenda opowiada o 1500 roku kiedy to Sir Francis Drake dotarł do Hawany, stolicy Kuby by ograbić miasto ze złota. Jego przeprawa okazała się fiaskiem, natomiast wyszło z tego coś całkiem dobrego. Legenda głosi, że członkowie załogi ciężko chorowali na szkorbut i czerwonkę. Miejscowi Indianie byli znani z tego, że wiedzieli dużo o medycynie jak na tamte czasy. Wiedzieli jakie składniki są potrzebne do stworzenia leków. Prawdopodobnie używali liści mięty, “aguardiente de cana” czyli wody ognistej z trzciny cukrowej, soków z trzciny cukrowej oraz limonki. Chcieli stworzyć tonik, który miał leczyć, natomiast w rezultacie stał się bardzo smaczny. Koktajl nazwali “El Draque”, nazwa była popularna na Kubie w tamtych czasach.

La Bodeguita del medio, tu się wszystko zaczęło.

Kolejna historia na początek drinka Mojito nie jest już tak odległa, a zaczyna się w restauracjo-barze “La Bodeguita del medio” w Hawanie na Kubie. Podobno Afrykańscy niewolnicy, pracujący na kubańskich polach trzciny cukrowej wymyślili napój. Nazwa z kolei powstała od kilku słów. Nie do końca wiadomo od którego, pierwsze z nich to “Mojo” czyli z angielskiego “zaklęcie, magiczny talizman” natomiast z hiszpańskiego oznaczała kubańską przyprawę na bazię limonki. Drugą możliwością jest również słowo “Mojadito” czyli lekko mokre”. Tworząc pełną nazwę “Mojito”. Ciężko stwierdzić, która historia jest bliższa prawdzie, natomiast jedno jest pewne, to Afrykańscy niewolnicy nadali mu właśnie taką nazwę. Jednak dopiero firma Bacardi podczas jej powstania zadbała o to, aby drink Mojito stał się popularny, było to w roku 1862. Od tego momentu z każdym dniem “Mojito” stawało się coraz bardziej popularne.

Obecnie restauracjo-bar typu “La Bodeguita del medio” serwujące autentyczny drink Mojito występują poza Kubą w wielu miejscach na świecie. Można je znaleźć w miastach takich jak Praga, Mexico City, Palo Alto w Kaliforni, Kijowie oraz kilku innych.

Drink Mojito – Oryginalny przepis.

 • 50 ml białego rumu
 • 4 kawałki limonki
 • 12 świeżych listków mięty
 • 2 łyżeczki cukru
 • 25 ml wody gazowanej
 • gałązka mięty do dekoracji

Proces przygotowania Mojito

 1. Wrzucić cukier do szklanki, dodać kawałeczki limonki oraz naciskając łyżeczką wycisnąć sok z limonki mieszając z razem z cukrem
 2. Ułożyć płaskie listki mięty na ręce, następnie wrzucić do szkła i wszystko razem ugnieść tłuczkiem barmańskim, bądź czymś co mamy pod ręką. Celem jest uzyskanie jak najwięcej ilości soków oraz aromatu, który otrzymamy z limonki i mięty.
 3. Wrzucamy lód w formie kruszonej bądź w kostce.
 4. Wlewamy biały rum. Mieszamy
 5. Dorzucamy lodu do pełna szklanki oraz zalewamy do pełna wodą gazowaną. Wszystko jeszcze raz mieszamy.

Mojito Smakowe – drink alternatywny

Truskawkowy drink mojito

Jeżeli chodzi o drink Mojito to jego odmian jest naprawdę wiele, powyżej opisałem wersję oryginalną, natomiast wiele barów i restauracji stosuje swoje własne wersje. Ciekawą propozycją jest na przykład Mojito Truskawka, poniżej przepis

 • 50 ml białego rumu
 • 4 kawałki limonki
 • 12 świeżych listków mięty
 • 2 łyżeczki cukru ( może być również bez cukru )
 • 50ml pulpy truskawkowej (zblendowane truskawki), bądź syrop truskawkowy.
 • 25 ml wody gazowanej(może być, ale nie musi)
 • gałązka mięty do dekoracji

Tak naprawdę zamiast truskawki możemy dodać mango, borówkę, maliny i wiele innych rodzajów owoców. Mogą być w formie zblendowanej lub syropu barmańskiego. Sposób przygotowania jest odpowiednio taki sam jak w przypadku oryginalnej wersji. Jedyną różnica jest dodanie pulpy na sam koniec oraz wymieszanie.

02 comments on “Drink Mojito na każdą porę dnia, przepisy i historia

 • Dominik , Bezpośredni link do komentarza

  Super drink, bardzo smakuje i mięta nadaje fajnego smaczku. Wszystkim znajomym w muzeum lotnictwa smakowało, a ja teraz popijam Mojito w weekendy przy mojej hodowli jedwabników 🙂

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *