Likier Triple Sec – z czym łączyć, gdzie kupić?

likier triple sec

Łatwo zauważyć, że obecnie na rynku jest spory wybór likierów pomarańczowych, jednakże najbardziej wyróżniającymi się wśród nich są słodko-gorzkie likiery typu Triple Sec, o których więcej informacji zostanie przedstawionych w tym tekście.

Triple Sec – obowiązkowy w każdym barze

Trudno jest wyobrazić sobie, aby w jakimkolwiek barze, czy innym miejscu, gdzie serwuje się drinki, nie było likieru Triple Sec. Wynika to z dość prostego względu, bez niego bowiem nie da się przygotować tak klasycznych drinków, jak: 

Warto zresztą w tym miejscu podkreślić, że słowo likier może być łudzące, gdyż ten trunek zawiera w granicach 35-40% czystego alkoholu. 

Triple Sec – do czego pasuje?

Likier Triple Sec można pić czysty albo łączyć z różnymi drinkami. Świetnie pasuje do wszelkiego rodzaju kompozycji, które zawierają lemoniady oraz soki owocowe. Rewelacyjnie pasuje do egzotycznych drinków takich jak, chociażby Dolce Havana czy Margarita. Idealnie sprawdza się także w bardziej klasycznych drinkach pokroju Cosmopolitan czy Martinez. Likier Triple Sec jest likierem pomarańczowym, warto więc o tym pamiętać, kiedy staramy się tworzyć jakieś własne przepisy. 

Triple Sec – jaki kupić?

Likier pomarańczowy Triple Sec może być rozumiany dwojako: po pierwsze Triple Sec może być rozumiany jako nazwa własna marki, produkującej alkohole, po drugie zaś jako sposób przygotowania tego alkoholu. Pojawia się jednak pytanie, jaki Triple Sec warto kupić? Który z dostępnych na rynku likierów pomarańczowych Triple Sec jest uważany za ten najlepszy?  Wśród wielu likierów pomarańczowych Triple Sec warto zwrócić na wyroby oferowane przez następujące marki:

  • Toorank,
  • Monin,
  • Wenneker,
  • DeKuyper,
  • Bols.

Jednakże uważany przez wielu barmanów i miksologów na świecie najlepszy jest Cointreau. Zresztą to właśnie od tej marki zaczęły się likiery pomarańczowe Triple Sec. Gdyż rodzina Cointreau nie zastrzegła Triple Sec jako znaku zastrzeżonego marki i szybko pojawili się naśladowcy, którzy podkradli ten pomysł. Wtedy uznano, że odejdą całkowicie od słów Triple Sec i pozostaną przy samym Cointreau, które miało stać się marką samą w sobie. 

Triple Sec Cointreau – który wybrać?

Jeżeli jednak zdecydujemy się na Triple Sec Cointreau, to może pojawić się w nas pytanie, który z oferowanych przez tą markę produktów najlepiej wybrać? Warto przyjrzeć się kilku z nich:

  • Cointreau Blood Orange – w tym przypadku mamy do czynienia z klasyczną wersją likieru pomarańczowego, która została jednak wzbogacona. Poza gorzkimi pomarańczami dodano także czerwone.
  • Cointreau Noir – w tym przypadku za alkohol bazowy użyto koniak Remy Martin. Zastosowanie tego rodzaju trunku jako alkoholu bazowego sprawia, że produkt finalny staje się niezwykle aromatyczny. Łączy w sobie aromaty typowe dla koniaku oraz dla klasycznego Cointreau. Idealny do spożywania osobno lub z kostkami lodu. 
  • Cointreau L’Unique – to klasyczna odmiana likieru pomarańczowego Triple Sec marki Cointreau. Do jej produkcji użyto nalewów ze skórek pomarańczowych z Hiszpanii i Haiti. Jego smak jest słodki, choć nie tak bardzo jak inne likiery. Posiada dodatkowo nutkę pikanterii i goryczy. Jego kolor jest przeźroczysty, a w kontakcie z kostkami lodu lekko mętnieje. Rewelacyjnie nadaje się do wszelkich klasycznych drinków. 

Triple Sec – czym zastąpić?

Może jednak pojawić się w nas kolejne pytanie, a co jeżeli nie mamy akurat Triple Sec pod ręką? Czym wtedy można go zastąpić? Możliwości jest kilka, warto zwrócić uwagę na następujące propozycje:

-Grand Marnier – jako alkoholu bazowego użyto w nim koniaku brandy i dodano jedną z odmian gorzkiej pomarańczy oraz cukier. Charakteryzuje się przez to pomarańczowym smakiem, z odcieniem starego dębu i nutką wanilii. Stosuje się go w koktajlach takich jak np. Grand Mimosas oraz francuskich deserach jak, chociażby Crêpes Suzette czy bûche de Noël. 

– Ekstrat pomarańczowy – jest to idealny i bezalkoholowy zamiennik dla likierów pomarańczowych Triple Sec. Znajduje się w wielu polskich kuchniach i często jest stosowany np. do wyrobów cukierniczych. Warto jednak w tym miejscu pamiętać, że da np. takiego efektu w deserach, gdzie nie podpali się, ani nie spali, ze względu na brak alkoholu. 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *