Long island iced tea – przepis na mocnego drinka i historia

Long Island Iced Tea jest jednym z najbardziej legendarnych koktajli w historii miksologii. Jest to mocny drink, w którym nie czuć alkoholu. Składa się z ginu, rumu, wódki, tequili lub brandy, likieru pomarańczowego, limonki i coli. 

Long island iced tea – herbatka w czasach prohibicji 

W czasach prohibicji w Stanach Zjednoczonych policja – o ile akurat nie była przekupiona przez lokalnych mafiosów – prowadziła naloty na bary i kluby nocne, próbując namierzyć przestępców rozprowadzających alkohol. Pracownicy barów szybko znaleźli sposób na przechytrzenie policjantów. Wystarczyło zmiksować alkohol z napojami np. colą lub sokiem w taki sposób, aby nie wyglądał na napój alkoholowy. To przyczyniło się do wzrostu popularności różnego rodzaju koktajli.

Long Island Iced Tea był więc drinkiem, który miał za zadanie udawać niewinną mrożoną herbatkę. Od tamtego czasu minęło wiele lat, a drink nadal jest popularny i co weekend pije go tysiące ludzi na całym świecie. Ceniony za dużą zawartość alkoholu, rozweselające działanie, kwaśny posmak limonki i prostotę. Prawdopodobnie ulubiony drink większości barmanów i nie tylko. Obok cuba libre, mojito czy cosmopolitana jeden z najsławniejszych koktajli kiedykolwiek wymyślonych, a także jeden z najmocniejszych. 

Przepis na Herbatę Long Island 

Składniki:

  • 20 ml. wódki 
  • 20 ml. ginu 
  • 20 ml bezbarwnego likieru pomarańczowego, tzw. triple sec
  • 20 ml. rumu
  • 20 ml. brandy lub tequili. Opcjonalnie i to, i to.
  • 1/2 limonki 
  • lód 
  • 50 ml. coli 

Sposób przygotowania 

Do shakera z lodem wlewamy wódkę, gin, likier pomarańczowy, rum, brandy lub tequilę i wciskamy do środka 3 cząstki limonki. Szejkujemy mocno przez kilkanaście sekund, powinna powstać delikatna piana. Do szklanki typu long, wrzucamy lód do pełna i wlewamy 50 ml. coli. Potem wystarczy wlać powoli zawartość shakera w taki sposób, aby utworzyły się dwie warstwy. Dekorujemy cząstką limonki. 

Jest to najbardziej klasyczny przepis na Long Island Iced Tea. Istnieje wiele wariacji na temat tego koktajli w zależności od baru, a nawet barmana. Magia miksologii polega właśnie na tym, że mieszając stare receptury z nowymi składnikami, możemy stworzyć zupełnie coś nowego. Próbowanie, miksowanie i zabawa z drinkami jest zdecydowanie wskazana, ponieważ te autorskie zawsze będą tymi najlepszymi.

Idealny do przygotowania w domu

Long Island Iced Tea jest niezwykle smaczny, odpowiednio mocny i niesamowicie prosty do wykonania. Nie trzeba być barmanem, żeby zrobić smacznego “Longa”. Wystarczy shaker, a nawet słoik, kilka różnych alkoholi, trochę limonki i coli i będziemy mogli cieszyć się wyjątkowo orzeźwiającym smakiem prohibicji. Znajomymi z pewnością będą zachwyceni, kiedy poczęstujesz ich pysznym, aromatycznym koktajlem. Większość ludzi przyzwyczajonych jest do picia piwa, ewentualnie wódki. Long Island Iced Tea będzie tutaj niezwykle miłą odmianą. Uważajcie, tylko aby nie przesadzić. Dzięki temu, że w owym koktajlu znajduje się tyle różnych alkoholi mocno działa na głowę i nie tylko. Dla niektórych będzie to wada, dla większości jednak zaleta. 

Long Island Iced Tea bez problemu dostaniesz w każdym barze, czy klubie nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Jest to ponadczasowy klasyk. Mix ciekawych alkoholi, kwaśna limonka, nadająca drinkowi słodyczy cola to kompozycja, który nigdy się nie znudzi. Warto jednak spróbować złapać za shaker i wykonać tego typu koktajl w swoim domu według naszego przepisu. Możesz również opowiedzieć o historii powstania koktajlu, czym z pewnością zaciekawisz partnerkę lub znajomych.

Koktajle nie są w Polsce tak popularne, jak za granicą, ale z każdym rokiem ich pozycja rośnie. Coraz mniej lubimy pić wódkę i piwo i chcemy spróbować nowych, innych smaków. Jeśli nie próbowałeś Long Island Iced Tea, koniecznie musisz nadrobić zaległości. Choć drink wygląda niepozornie, jego smak jest naprawdę niebanalny i nie czuć w nim alkoholu. Przynajmniej nie tyle, ile do niego wlaliśmy. Słodycz coli i odświeżająca limonka nadają całości wyjątkowy aromat. Warto wrzucić do shakera również kawałek pomarańczy. Nada to naszej herbacie jeszcze bardziej owocowy smak.

Obserwuj mnie na Tiktoku

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.