Pornstar martini – drink z Wielkiej Brytanii

pornstar martini

Sobotni wieczór to idealny czas na to, aby złapać oddech po całym tygodniu i oczyścić głowę z natłoku myśli. Kwestia spędzania wolnego czasu jest natomiast indywidualną sprawą. Każdy z nas ma swój sposób na relaks. Jedni wybierają się na imprezę w centrum miasta, inni odwiedzają znajomych. Są też tacy, którzy preferują spędzanie chwil w zaciszu własnego domu z bliską osobą. Niezależnie od wybranej formy, wspomnianym wydarzeniom często towarzyszy alkohol. Otwórzmy się na nowe smaki i poznajmy Pornstar Martini drink, jeden z najpopularniejszych napojów wysokoprocentowych w Wielkiej Brytanii.

Skąd wziął się pornstar martini? 

Zanim jednak przejdziemy do przygotowywania tego pysznego koktajlu, poznajmy skąd w ogóle zrodził się pomysł na jego stworzenie. Historia Pornstar Martini drink sięga początków obecnego wieku. Drink po raz pierwszy został stworzony w centrum najmodniejszej londyńskiej sceny barowej, przez Douglasa Ankraha, który pracował w słynnym Lab Bar. Sam debiut napoju ma jednak o wiele głębszą historię. Został on stworzony w czasie, gdy Ankrah pracował nad swoją książką “Shaken and Stirred” i jednocześnie przygotowywał się do otwarcia swojego londyńskiego baru Townhouse w Knightsbridge. Opisywane wydarzenia miały miejsce w 2002 roku, kiedy to właśnie goście mogli po raz pierwszy zakosztować tego specjału. Co ciekawe, wspomniany koktajl został podobno zainspirowany drinkiem, którego Ankrah spróbował podczas wizyty w Kapsztadzie, w jednym z południowoafrykańskich klubów o nazwie Mavericks,. 

Ankrah chciał stworzyć drinka, który byłby odważny, seksowny, a zarazem zabawny. Początkowo produkt nosił nazwę Maverick Martini, jednak nie wiadomo dlaczego zyskał później nazwę Pornstar Martini. Wydaje się, że nawet sam autor przepisu nie do końca jest w stanie wyjaśnić tą zagadkę, choć jakiś czas temu byliśmy świadkami pewnej anegdoty. Jak powiedział w jednym z wywiadów, jego głównym celem było stworzenie sugestywnego, trafiającego do szerokiego grona osób napoju. Tak właśnie powstał drink Pornstar Martini. Z naszego punktu widzenia wydaje się na pierwszy rzut oka, że możemy doszukiwać się tu jakichś podtekstów seksualnych. Nie ma w tym ani grama prawdy. Ankrah zapewniał, że jego nazwa nawiązuje do jakości, którą wypiłaby każda gwiazda filmów porno. 

Smak i różne interpretacje 

Jeśli chodzi o smak, Douglasa Ankraha powiedział kiedyś, że podszedł do tego tematu jak do pieczenia ciasta. W oryginalnej recepturze znajdziemy połączenie wanilii i passiflory z dodatkiem wódki i szampana. Wspomniane nuty smakowe sprawiają, że Pornstar Martini przez lata istnienia odbyło podróże po barach na całym świecie. Dodatkowo, 15 lat po premierze swojej receptury, a konkretniej w 2017 roku, Ankrah wprowadził na rynek butelkowaną wersję drinka o nazwie P*Star. Rok później napój został uznany za ulubiony koktajl Wielkiej Brytanii. 

Popularność Pornstar Martini sprawiła, że wielu barmanów podchodziło do jego przygotowania stosując własne interpretacje przepisu. Często dodaje się do niego tequilę czy rum, podczas gdy oryginalna wersja zawiera tylko cztery składniki: cukier waniliowy, wódkę, likier passion fruit i purée.

Jak przyrządzić Pornstar Martini?

Na wstępie należy zaznaczyć, że pomimo różnych interpretacji warto pokusić się o przygotowanie napoju na podstawie tradycyjnej receptury. Przepis na Pornstar Martini nie jest wcale tak skomplikowany jak mogłoby się nam wydawać. W tym przypadku możemy odnieść się do powiedzenia, które mówi, że siła tkwi w prostocie. Do przygotowania drinka będziemy potrzebowali: 

  • 50 ml wódki (najlepiej waniliowej)
  • 50 ml szampana
  • 2 łyżki cukru waniliowego
  • 12,5 ml likieru z owoców passiflory 
  • 25 ml purée z passiflory 
  • plasterek passiflory do dekoracji 

Przygotowanie drinka rozpoczynamy od zmieszania wódki, cukru waniliowego, likieru i purée. Aby tego dokonać ,musimy dodać wszystkie składniki do jednego naczynia i mocno je wstrząsnąć tak, aby całość dokładnie się wymieszała. Następnie należy udekorować napój plasterkiem passiflory i podać razem z dodanym na końcu szampanem.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *