Tequila Sunrise — jak zrobić, przepis, składniki, historia (2022)

Tequila Sunrise

Zbliża się lato, a wraz z nim ciepłe wieczory spędzane ze znajomymi: w barach, na plażach i na grillach. Gorąca pogoda i odpowiednia atmosfera sprzyja spożywaniu drinków. Nie trzeba być zawodowym barmanem, żeby przygotować pyszny alkohol. Jedną z najciekawszych propozycji jest drink oparty na narodowym trunku Meksyku – Tequila Sunrise. Zaskocz znajomych profesjonalnym koktajlem, znanym prawdopodobnie każdemu barmanowi na świecie.

Co to Tequila Sunrise?

Tequila Sunrise to drink, który swoją nazwą i wyglądem nawiązuje do wschodu słońca. Wbrew pozorom jego źródeł nie powinniśmy się doszukiwać w Meksyku. Pochodzi bowiem gdzieś z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – nie jest jednak jasne, czy jego źródłem jest Arizona, czy Kalifornia. Pierwsze wzmianki na temat tej kompozycji pochodzą już z lat 40. XX wieku. Ogólnoświatową popularność zdobył jednak dopiero kilkadziesiąt lat później. Drink jest bardzo prosty i można go przygotować dosłownie w 5 minut. Jest to nic innego, jak połączenie tequili, soku z pomarańczy i grenadyny – syropu z owocu granatu. Całość dopełniamy lodem, aby zapewnić przyjemne, zimne orzeźwienie.

Dobrze przygotowany koktajl wygląda niezwykle efektownie. Klasyczna Tequila Sunrise prezentuje się jako czerwono-pomarańczowy gradient, najczęściej podany w wysokiej szklance, z cząstką pomarańczy i słomką. Za urzekający wygląd odpowiada fizyka – składniki o większej gęstości (grenadyna) opadają na dno szklanki, a sok pomarańczowy unosi się na powierzchni, tworząc razem stopniowe przejście kolorów. 

Drink znajduje się na liście IBA Official Cocktail – liście koktajli alkoholowych wykonywanych podczas konkursów Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów World Cocktail Competition. Oznacza to, że będziemy mogli dostać go w praktycznie każdym barze, w którym barman wie co robi.

Historia drinka

Historia Tequila Sunrise jest iście rock’n’rollowa. Popularność zdobył już w latach 70. Jednym z najbardziej popularnych jego fanów jest sam Mick Jagger. Ba, trasa koncertowa The Rolling Stones z 1972 roku nosiła nawet nazwę „The Cocaine and Tequila Sunrise Tour”. To jednak nie koniec ciekawostek rockowych. Fascynacji drinkiem nie ukrywają także członkowie znanego The Eagles – autorzy przeboju Hotel California. Ich sympatia jest tak duża, że nagrali nawet piosenkę o tytule Tequila Sunrise. Uważa się, że to za ich sprawą koktajl zdobył międzynarodowy rozgłos. Na naszym podwórku śpiewali o nim Bracia Figo Fagot, ale to już inna historia…

Poza muzyką drink odnotował swoją obecność także w kinematografii. W 1988 na ekrany kin trafił film noszący nazwę drinka. Zagrały w nim prawdziwe gwiazdy Hollywood: Mel Gibson, Michelle Pfeiffer i Kurt Russel. Obraz jest dziś kultowy m.in. właśnie w środowisku barmanów.

Część popularności z pewnością zawdzięcza również łatwości przygotowania. Czego potrzebujemy, by móc cieszyć się jego legendarnym smakiem? Jak zrobić Tequila Sunrise?

Składniki potrzebne do przygotowania Tequila Sunrise

Drink Tequila Sunrise składa się jedynie z czterech elementów:

  • 50 ml tequili,
  • 100 ml świeżego soku z pomarańczy,
  • 20 ml grenadyny (syropu z granata),
  • lód.

Jak zrobić Tequila Sunrise?

Przepis na Tequila Sunrise jest niezwykle prosty.

  1. Bierzemy wysoką szklankę typu highball
  2. Przygotowujemy shaker
  3. Do shakera wlewamy sok pomarańczowy, tequilę oraz kostki lodu, wszystko energicznie mieszamy
  4. Powstały napój wlewamy do wysokiej szklanki
  5. Delikatnie wlewamy grenadynę – najlepiej po odwróconej łyżce. Jeżeli zrobimy to odpowiednio, syrop opadnie na dno
  6. Opcjonalnie możemy przystroić szklankę cząstką pomarańczy i słomką.

Gotowe – Tequila Sunrise nadaje się do spożycia, a przy tym wygląda fenomenalnie. Kiedy już się napatrzymy, dobrze będzie wymieszać całość przed wypiciem – drink będzie raczej należał do gatunku słodkich.

Jeżeli nie mamy do dyspozycji shakera, możemy uprościć przepis i po prostu wlać do szklanki sok pomarańczowy i tequilę, wsypać lód (w kostkach lub kruszony), wszystko ze sobą wymieszać, a na koniec analogicznie dolać syrop z granatu. Efekt powinien być zbliżony – z pewnością będzie smakować równie dobrze. 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *