Margarita – przepis, historia, oraz inne wersje (2022)

margarita

Margarita to jeden z klasycznych drinków, który od lat serwowany jest na bankietach, przyjęciach, w restauracjach i barach. Tworzony jest na bazie trzech podstawowych składników: tequilli, likieru triple-sec i limonki, jednak urozmaicić można go różnymi dodatkami. Margarita nie musi być jednak jedynie wystawnym drinkiem, który zamawia się podczas wyjść ze znajomymi. Można spokojnie odtworzyć tę recepturę w domu, zachwycając przepysznym napojem swoich gości oraz przyjaciół. 

Historia margarity

Jako iż ten orzeźwiający, klasyczny drink oparty jest na Tequili, jego domem musi być Meksyk. Historia powstania margarity – podobnie jak każdego sławnego koktajlu – owiana jest legendami. Według historyków napój powstał poprzez zamianę brandy w popularnym drinku Daisy (po hiszpańsku margarita) na nielegalnie sprowadzany wówczas do kraju destylat z agawy, czyli Tequilę. 

Jeśli chodzi o samą genezę nazwy, margarita w wielu z opowieści pochodzi od imienia, tłumaczonego na język polski jako Małgorzata.. Popularny jest więc motyw kobiecy i imię Margarita, dla której przygotowany został pierwszy taki drink. Miała być ona wybredną tancerką z rzekomą alergią na wszystkie alkohole poza Tequilą, dla której właściciel pewnej restauracji przygotował mieszankę, dziś zwaną jej imieniem. Inna opowieść – również związana z kobietą o imieniu Margarita – głosi, że jeden z barmanów nazwał tak drinka na cześć córki niemieckiego ambasadora, gdy odwiedziła jego bar. Kolejna z takich opowieści mówi o prezencie ślubnym, jaki pewien mężczyzna przygotował dla swojej szwagierki, tworząc dla niej koktajl, nazywając go na jej cześć. Historii o tym, że drink nosi imię po tajemniczej Margaricie jest wiele. Nieco bardziej subtelna, niezwiązana z imieniem historia głosi, że nazwa pochodzi po prostu od pachnących margaretek, które pomylono ze stokrotkami i do dziś nazewnictwa nie zmieniono lub od wariantu drinku Daisy, w którym podmieniono składniki. 

Składniki do klasycznej margarity

  • 40 ml Tequili (najlepiej odmiany Silver)
  • 20 ml likieru Cointreau
  • 30 ml świeżego soku limonki
  • plasterki limonki do dekoracji 
  • sól morska do crusty, czyli obsypania brzegów kieliszka;
  • lód

Poza samymi składnikami warto zaopatrzyć się w specjalne kieliszki, przeznaczone do margarity. Podobnie jak sławne martini, czy szampan, ten drink również ma swoje dedykowane szkło. Są to specyficzne kieliszki zwężane do dołu o szerokiej czaszy, doskonale utrzymującej chłód i długiej nóżce, która zapobiega nagrzewaniu się drinka przez dłonie. 

Przepis na wyśmienitą margaritę 

Margarita to jeden z tych drinków, który szybko przygotować można w domu. Do shakera (bądź szklanego słoika, który również powinien się sprawdzić w tej roli) należy wsypać pokruszony lód, a następnie wlać Tequilę, Cointreau oraz wyciśnięty sok z dojrzałej limonki i dokładnie wymieszać. Warto przygotować także kieliszki, mocząc jego brzegi w soku z limonki, a następnie soli morskiej, tworząc tak zwaną crustę. Jest to jednak opcjonalna część drinka, gdyż nie każdy lubi pić Tequilę z solą. Do tak udekorowanego szkła przelać drink, udekorować plasterkiem limonki i voila – można serwować, zachwycając gości klasycznym, wytrawnym smakiem. 

Margarita w wersji owocowej

Warto zaznaczyć, że podobnie jak większość drinków, margarita doczekała się także różnych wariacji na jej temat. Istnieje więc wersja truskawkowa, do której poza standardowymi składnikami dodaje się 20 ml musu truskawkowego, opcja sorbetu arbuzowego (wówczas ze względu na ilość owocu powinno się proporcjonalnie zwiększyć ilość pozostałych składników, w tym Tequili, czy pomarańczowej, gdzie według uznania dodać można sok pomarańczowy lub likier. W tym wypadku można eksperymentować, dodając zarówno owoce egzotyczne, takie jak kiwi (do którego sprawdzi się bazylia), czy mango, jak i te rosnące w Polsce: maliny, brzoskwinie, czy wiśnie. Dodając owoce należy pamiętać tylko, by dokładnie je zblendować, tworząc mus owocowy o jednolitej, gładkiej konsystencji. 

Trzeba zaznaczyć, że klasyczny wariant margarity to koktajl wytrawny, więc w przypadku osób lubiących nieco słodsze smaki, sprawdzi się właśnie wersja owocowa. Można dodać do niej również syrop cukrowy, a sól z brzegów kieliszka warto wówczas zamienić na cukier, tworząc dużo słodszy koktajl. Jako iż nie jest to klasyczna wersja margarity, można eksperymentować, zarówno z owocami, jak i proporcjami, tworząc unikatowy, spersonalizowany pod własne upodobania smak. 

Drink margarita jest niemal legendą. Serwowany w wersji klasycznej, nieco słodszej, owocowej, a nawet w wariancie Coronita – z domieszką piwa Corona – smakuje wybornie, orzeźwiając i ochładzając w ciepłe dni. Jest to sprawdzony drink z meksykańską tradycją, który sprawdzi się zarówno na formalnych spotkaniach, jak i nieoficjalnych imprezach ze znajomymi, więc warto spróbować przyrządzić go w domu i móc zawsze odtwarzać, gdy zajdzie taka potrzeba. Przepis na margaritę jest w dodatku prosty i szybki, więc warto obudzić w sobie barmana i spróbować sił w stworzeniu własnej, domowej margarity.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *